Egyéb

Rendezés:

A PH mérő kalibrálás tudománya

A PH mérő egy igazán okos készülék, aminek a használata széles körben elterjedt. Napjainkban már szinte minden anyagnak meg lehet állapítani a kémhatását, ami sok munkakörben fontos feladat. Gondolunk itt például a termelő szakemberekre, akiknek egy igencsak lényeges infó, hogy a talaj savas vagy lúgos. Ennek ismeretében könnyen meghatározható, hogy mit vessenek. Vannak műszerek, amelyek kifejezetten a medencevíz mérésére lettek kifejlesztve, de a tisztított víz, illetve a tápoldatok és más folyadékok PH-mérésére is van lehetőség. Bárhol is használja a műszert, minden esetben szükség van a PH mérő kalibrálásra.

Ez lényegében azt a célt szolgálja, hogy az eszköz képes legyen a precíz mérésre. A készülék magától nem képes arra, hogy PH és a mért potenciál közötti átváltási értéket meghatározza, az átváltási szabályt a felhasználó kell megadja. A PH mérő kalibrálás puffer oldatokkal történik. A művelet lényege, hogy az eszközt beleteszi egy olyan folyadékba, aminek ismeri a PH értékét, majd ezt egy másik folyadékkal is megismétli. Így a két mérési adat elraktározásra kerül a műszer memóriájában, amelynek köszönhetően bármilyen anyag PH értékét meg tudja határozni.

Nagyon fontos, hogy a PH mérő kalibrálást szakszerűen és kellő rendszerességgel végezze el, ugyanis így lesznek garantálva a pontos mérési adatok. Sokan elfeledkeznek erről az igen fontos feladatról, aminek előbb vagy utóbb az lesz a következménye, hogy pontatlan mérési eredmények születnek. Ez egyrészt negatívan befolyásolja a munkavégzést, másrészt pedig, magának az eszköznek sem tesz jót, ugyanis csökkenti az élettartamát.

Amennyiben odafigyel arra, hogy a PH mérő kalibrálás a megfelelő időközönként és a megfelelő oldatokkal megtörténjen, akkor a mérőműszere sokáig alkalmas lesz a precíz mérési munkák elvégzésére. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az elöregedésből, általános amortizációs folyamatból eredő állapotromlás mérséklésére, kompenzálására is kiválóan alkalmas a kalibrálás. A fontossága tehát e tekintetben sem elhanyagolható.

 

A puffer oldat milyensége nem mellékes a precizitás szempontjából

A puffer oldat leghíresebb természetes képviselője a vér. A vérben a pufferek tartják egyensúlyban a pH értékét. Ha ez az érték kibillen, annak súlyos egészségügyi következményei lehetnek. A természethez hasonlóan, a mérők ideális működésénél sem nélkülözhetőek a megfelelő oldatok.

A puffer oldat felel a pontosságért?

Részben igen. A kalibráció, mégpedig a rendszeres kalibrálás kulcsfontosságú ebben a kérdésben. Már csak azért sem lehet róla eleget és elégszer beszélni, mert sokszor felejtésbe merül. Ahhoz, hogy egy műszer megőrizze a pontosságát, lényegesek az ideális körülmények. Ezekhez pedig, a tisztítási, karbantartási feladatok is hozzátartoznak. A stramm, strapabíró, robosztus kialakítás mit sem ér akkor, ha a kezelés során felbukkanó hiányosságok végül a műszer precizitását veszélyeztetik.

A kombinált elektróda kizárólag abban az esetben tudja ellátni a funkcióját, ha a kalibrálása az adott mintavételezési közegnek megfelel. Az oldatok optimális kiválasztása komoly jelentőséggel bír. A gazdaságos készülékek nemcsak az elérhető árkategóriájuknak köszönhetik megtisztelő státuszukat.

A teljes pufferkészlettel rendelkező modellek bekerülési költségei különösen alacsonyak. Pláne, ha hozzáadja azt a tényt, hogy az oldatokat nem kell egyesével beszerezni, tehát jelentős mennyiségű idő és energia spórolható meg. A hordozható, azaz ipari kivitelű és az asztali alternatívák hőmérséklet kompenzáltak, több ponton kalibrálhatóak. Így a pontosság ténylegesen megtapasztalható.

A különböző puffer oldat variációk együttesen is beszerezhetőek?

Igen. Egyes modelleknél a teljes pufferkészlet alap „tartozék”. Ennek az aprónak tűnő részletnek hála, még gazdaságosabbá válhat beruházása.