A talaj pH mérő precizitásának a kulcsa a kalibrálás
A pH mérés mindennapos feladat, és ez nemcsak munkahelyi értelemben értendő. Otthoni közegben is hasznos segítőtárssá válhat egy mindenkor pontos műszer. Igen ám, de ahhoz, hogy a mérések megbízhatósága stabil lábakon álljon, vannak olyan kritériumok, amik nem szenvedhetnek csorbát. Az egyik legfontosabb, amiről nem lehet eleget és elégszer beszélni, az a rendszeres és megfelelő kalibrálás.
Rendszeresség.
A pH mérő kalibrált értéke nem stabil hosszú távon. Ha sok mérést végzünk egymás után, akkor kb. 10 mérés után javasolt ellenőrizni a pH=7,00 puffer oldatban, mennyit is "hazudik" a mérőműszerünk. Vagyis a puffer értékéhez viszonyítva, mennyit változott a mért pH érték.Ha a hiba, már 0,1 pH felett van, akkor legalább a pH=7,00 pufferrel elvégzünk egy kalibrálást ( egypontos kalibrálás).
Tiszta puffer oldatok.
Mivel a mezőgazdasági pH mérések talajtól szennyezett mintákban vagy tápoldatokban történik, javasolt a pH mérés után jól lemosni csapvíz alatt a pH érzékelőt. Ezután öblítsük le desztillált vagy RO vízzel. Rázzuk le a felesleges vízcseppeket ( kézzel ne nyúljunk a pH üveghez). És csak az így megtisztított elektródát helyezzük a puffer oldatba, a kalibrálási folyamathoz. Vagyis vigyázzunk, hogy ne szennyezzük el a puffer oldatunkat.
Pontos puffer oldatok.
Mivel a gazdák többször is használják a puffereket, idővel a párolgás miatt a pontos pH értéke a puffernek változhat.Jelentős hiba keletkezhet ebből kb. 3-6 hónap múlva. A pohárba kiöntött oldatból párolog a víz, nő az oldatban lévő sók koncentrációja és eltolódik a pH érték .
Megoldás: Tartalék puffer oldatok tárolása otthon, amelyeket nem bontunk ki, csak akkor, ha már valamilyen okból kételkedünk a pufferunk tisztaságában és pontosságában. Összehasonlítva a két pufferben mért pH értékeket, már látjuk, milyen hibával mérünk.
Puffer oldatokat itt találja meg: https://www.adwa.hu/tartozekok-110/kalibralo-oldatok-111/ph-kalibralo-tolto-es-tarolo-oldatok-112